KOSTOMLATY
566 m
hradní zřícenina

Hrad vystavěný pánů z Oseka (Rýmzburka) někdy počátkem 14. století, později majetek několika různých pánů, dobit husity od začátku 17. století uváděn jako zpustlý. Ovšem od roku 1841 byl díky Josefu Fenzelovi z Kostomlat opět částečně obýván, to když zde byla zpřístupněna věž a byl zřízen hostinec s kuželníkem v předhradí, který sloužil veřejnosti do padesátých let minulého století, kdy vyhořel a zanikl.
Hrad se dvěmi válcovými věžemi se rozkládá na 566 m vysokém výběžku masívu Březiny na jihovýchodním okraji Kostomlat pod Milešovkou. Zdá se, že se jedná o jednu znejzachovanějších svého druhu staveb Českého středohoří. Jižně od něj se zvedá třetí nejvyšší vrchl Českého středohoří Pařez (736 m). Přístupný je zelené turistické značce z Kostomlat či z druhé strany značky od nádraží Radejčín přes centrální část Milešovského středohoří, kolem Kletečné, Milešovky a Zvonu. Poblíž hradu vede i naučná stezka Březina.
Objekt je od roku 1964 kulturní památkou, z vlastnictví Lesů ČR jej získala do svého obec Kostomlaty pod Milešovkou v roce 2009. Občas se setkáte s jeho nesprávným pojmenováním jako "Sukoslav", které však nemá žádné historické opodstatnění. Důležité je, že hrad je přístupný veřejnosti, tedy s návštěvní dobou (zdarma, nikoli volně přístupný). Na hradě lze též zakoupit upomínkové předměty či se občerstvit. Od roku 1998, kdy bylo založeno Občanské sdružení pro záchranu hradu a hrad je v jeho péči. Díky prostředkům z ministerstva kultury se započalo s opravami hradu. Byla zpřístupněna věž (jako rozhledna poskytuje krásný výhled na Krušné hory až na vzdálenost 70 km), pokračuje konzervace hradeb a další opravy. Každoročně se zde pořádají různé kulturní a společenské akce.
Podle pověsti zde bloudí duch se znamením černého kalicha na čele – má to být husitský vůdce Jakoubek z Vřesovic, který hrad r. 1434 dobyl.
Možná Vás bude zajímat, že zhruba 150 metrů severně směrem ke Kostomlatskému hradu havaroval 24.8.1698 sovětský vrtulník, převážející letáky a tiskoviny obhajující vojenskou intervenci pěti armád Varšavské smlouvy (více o tom zde >>>).

        
        

Spolek pro záchranu hradu Kostomlaty

Spolek pro záchranu hradu Kostomlaty

Zřícenina hradu Kostomlaty

Hrad Kostomlaty

Kostomlaty na wikipedii

Severočeský hrad Kostomlaty se objevuje i pod jménem Sukoslav. Může za to kronikář Hájek z Libočan (05-2019)

        
        
        
        

Kostomlaty

Hrad Kostomlaty

Kostomlaty a Milešovka

O dobývání hradu Kostomlaty l.p. 1434

Naučná stezka Březina - wikipedie

U studánky - NS Březina >>>

Toran rybníky >>>

Pařez (Kloč) - 736 m >>>


        
        
     
  

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: