RŮŽENKA
Rozhledna na Pastevním vrchu
(Totenkopf oder Gasmaske)
PASTEVNÍ VRCH
(Hutberg, Strážný vrch)
402 m

Pastevní vrch, německy nazývaný "Hutberg" (Oblý vrch), se nachází východně nad obcí Růžová v CHKO Labské pískovce, na dohled NP České Švýcarsko. Jeho vrcholová část je tvořena alkalickým olivinickým bazaltem prostupující křemennými pískovci. Od dubna 2018 zdobí jeho vrchol malá rozhledna, či spíše vyhlídka, dosti neobvyklého tvaru, postavená podle návrhu mladých architektů z Liberce (Mjölk architekti). Na její stavbu se díky veřejné sbírce vybralo 300 tisíc korun, celkové náklady činí zhruba 3 mil. korun. Českým očím může připadat tato stavba, dosti podobná návrhu tzv. "blobu" od architekta Kaplického, někteří zmiňují i například "řopík" či "medůzu". Očím německých turistů zas nejvíce připomíná lebku či plynovou masku, jak se lze dočíst v některých německých článcích pro turisty. Skutečností ale je, že z rozhledny vysoké 6,5 m je vskutku krásný kruhový rozhled (bohužel částečně už zakrytý křovisky). Rozeznat pohledem lze jednotlivé stolové hory v Saském Švýcarsku, ale hlavně mnoho vrcholů u nás - namátkou Vlhošť, Popovičský vrch, Milešovku, Jedlovou, Studenec, Růžovský vrch, Pravčickou bránu, Vlčí horu, rozhlednu na Sokolím vrchu, vysílač na Bukové hoře a mnoho dalších. Rozhodně neprohloupíte, když si přibalíte do batůžku dalekohled. Futuristický betonový skelet Růženky by měly v budoucnosti zakrýt popínavé rostliny. Na severním úpatí stávala až do svého zániku malá osada "Neudorf / Nová Víska" založená v roce 1786. Dle záznamů zde v roce 1833 zde stálo 23 domů, ve kterých žilo 151 obyvatel.

Přímo na vrchol vede naučná stezka "Růžová", na kterou se dostanete například od zastávky autobusu "Růžová I" (linka 432) v Růžové po červeně značené pastevní stezce. Růženka je přístupná celoročně nonstop bezplatně.

                                                        

Existují písemné záznamy o tom, že už v době tzv. "války o Bavorské dědictví" mezi Rakouskou monarchií a Pruským králem Fridrichem II, a též v době napoleonských válek, sloužil "Hutberg" jako vojenský pozorovací bod. Na vrcholu v té době stával dřevěný kříž, ke kterému se vydávala po staletí různá děkovná i prosebná procesí. V roce 1809 jej nechal místní rodák Johann Schubert vyměnit za železný s masivním pískovcovým podstavcem. Podstavec i kříž se dochovaly dodnes, kříž byl v roce 2005 renovován a pak ještě jednou před otevřením rozhledny. Už v první polovině 19. století, kdy se začínal rozbíhat turistický ruch, začali krom již zmíněných procesí, proudit na vrchol první turisté. Netrvalo dlouho a zvěsti o krásném a dalekém rozhledu z vrcholu se začaly šířit i do větších dálek a za rozhledem proudilo na vrchol stále více turistů, o což se nemalou měrou přičinil i tehdejší majitel panství, kníže "Edmund Moric Clary Aldringen", jakožto velký příznivec rozvoje turistiky (nechal například vybudovat první vyhlídkovou věž s restaurací na nedalekém Růžovském vrchu, či zpřístupnit Pravčickou bránu). Nedlouho potom, co požárem lehl v popel v roce 1868 větrný mlýn na západním svahu vrchu, byla přímo pod vrcholem vystavěna turistická chata s vyhlídkovou terasou "Hubertusbaude". Další restaurace vznikly pak přímo v obci Růžová. Chata Hubertusbaude na vrcholu byla velmi oblíbeným cílem, dokonce se zde pořádaly i taneční zábavy. Velké neštěstí postihlo vrchol v únoru roku 1932, kdy turistická chata vyhořela. Její oblíbenost však byla tak vysoká, že byla opět obnovena a sloužila výletníkům až skoro do konce druhé světové války, po které následovala výměna obyvatelstva (odsun Němců, příchod dosídlenců). Výletníky v turistické chatě vystřídali ubytovaní vojáci Československé lidové armády. Pod vrchol byla vybudována panelová cesta, na vrcholu byl umístěn radar a vystavěna dřevěná hláska. Nová Víska pod vrcholem byla v rámci budování provizorního vojenského pásma vystěhována. V roce 1948 armáda vrchol opustila. S ním i bývalou turistickou chatu i Novou Vísku. Tehdejší doba byla nakloněna spíše budování než toulání se a tak Pastevní vrch / Hutberg opět začal sloužil stejně jako v minulosti převážně pastvě. V roce 1959 bylo přistoupeno k demolici už značně zchátralých (převážně na stavební materiál rozkradených) domů v Nové Vísce a bohužel i bývalé "Hubertusbaude".  Dnes zde najdeme jen nepatrné zbytky základů, v Nové Vísce pak i několik studní.

Předchůdcem dnešní rozhledny Růženka byla dřevěná vyhlídka, takový spíše posed, vystavěný obcí při zřizování naučné stezky Růžová v letech 2000-2001. Stavba současné rozhledny probíhala po dlouholetých přípravách v letech 20017 - 2018.

                                                                             

Stavba Růženky

Rozhlednou roku 2018 je Růženka na Děčínsku (03-2019)

Lidé ničili zeleň u rozhledny, místní ji obehnali plotem a ostnatým drátem (11-2021)

Národ sobě. Malá architektura s velkým příběhem

Kříž na Pastevním vrchu u Růžové (02-2022)

Nová Víska / Neudörfel

Naučná stezka Růžová

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
07.08.2023

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: