Přes Pohorský vrch a Starosti do Bobří soutěsky, Louček a Verneřic

Většina návštěvníků přijede autem přímo na parkoviště na konci Louček a zamíří přímo k Bobřímu vopodádu. Samozřejmě proti gustu žádný dišputát, ale proč se ochuzovat o místa a vyhlídky, jenž právě tento kraj v dobách svého nějvětšího rozmachu, nabízel svým návštěvníkům? Nabízíme Vám tip na výlet se startem i cílem ve Verneřicích, při němž možná zažijete nejedno malé dobrodružství. Krom malého úseku po turistické značce se projdete volnou krajinou a za pomoci aplikace "Mapy.cz" se postupně dostanete zpět k cíli. Nebudeme se zde divoce a dlouze rozepisovat o trase, protože bohatě postačí uvést jednotlivé po sobě jdoucí body na trase (vč. mapy) a odkazy na tato místa. Na cestě počítejte s tím, že se můžete setkat hlavně v sezóně s omezením ve formě "pastvin skotu". Cesta rozhodně není vhodná pro rodiny s kočárky či malými dětmi. Pokud sebou berete čtyřnohého miláčka, nezapoměňte na základní pravidla chování v přírodě a hlavně na vodítko. Přibližná kilometráž výletu je 13 kilometrů, start a cíl v městečku Verneřice, svačinu, tekutiny a odpovídající obuv sebou ....

Výlet začíná na náměstí ve Verneřicích, kam se dostanete buď linkovými autobusy nebo automobilem. Odtud se přes bývalé železniční nádraží vydáme na jihovýchod cestou do polí. Od nádraží nás čeká na dvou kilometrech cca 75 výškových metrů převýšení až na vrchol Pohorského vrchu, z jehož východní části se otevírá krásný pohled na část středohoří a Lužické hory. Pokračujeme přes malou osadu Pohorsko až do bývalé osady Starosti.

           
           
        

Po lesních cestách sejdeme po úbočí vrchu Starosti až na zelenou značku do míst, kde opouští Bobří potok. A to už jsme v Bobří soutěsce. Sevřeni mezi srázy vrchů Tokaniště a Starosti, míříme proti proudu potoka úzkým údolím podél vodního toku, který několikrát překročíme po dřevených lávkách (některé jsou poškozené - rok 2021). Mezitím překročíme desítky popadaných stromů až konečně dorazíme do míst, kde bezejmenný přítok Bobřího potoka tvoří asi osm metrů vysoký Bobří vodopád. Po zelené značce pokračujeme dále kolem vodních kaskád až k silnici s parkovištěm, kde se dáme vlevo a po asfaltce dojdeme kolem Bobřího potoka, s mnoha krásnými kamennými můstky, zástavbou obce "Loučky", což je v současné době část Verneřic, zpět do výchozího bodu našeho výletu.

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: